Juče je u Belo Horizonteu palo čak 20 rekorda

Pobedom Nemačke nad Brazilom od 7:1 postavljeni su brojni rekordi i to čak njih 20. Između ostalog, selekcija petostrukih svetskih prvaka zamalo se našla u društvu reprezentacija poput Haitija i Zaira...
1 - Nemačka je prestigla Brazil po broju golova na Mundijalima pogotkom Kedire za 5:0, a sada je taj odnos 223:221.

2 - Baš u Brazilu i protiv Brazila, Miroslav Klose je postao najbolji strelac u istoriji Mundijala sa 16 pogodaka, čime je nadmašio slavnog Ronalda. Ujedno, prestigao je i Gerda Mullera po broju golova na najvećim takmičenjima (19), izjednačio se s Paolom Maldinijem po broju mundijalskih nastupa (23), ispred je samo Lotar Mateus sa 25 nastupa.

3 - Nemačka je pomerila granicu i ušla u osmo finale Mundijala, Brazil i Italija su se šest puta našli u konačnoj borbi za titulu prvaka sveta.

4 - Samo jednom je Brazil primio pet ili više golova na Mundijalu, od Poljske 1938. u nokaut fazi, ali je tada pobedio sa 6:5.

5 - Brazil je izjednačio rekord po broju primljenih golova na Mundijalu (11) iz 1938. godine, a može ga oboriti u meču za treće mesto.

6 - Izjednačen je i rekord po najubedljivijem porazu, Brazil je 1920. poražen sa šest golova razlike od Urugvaja (6:0) na turniru Kopa Amerika.

7 - Brazil je prekinuo niz nepobedivosti na domaćem terenu koji je trajao od septembra 1975. godine, kada je Peru slavio sa 3:1 na Kopa Amerika. Da ironija bude veća, tada se igralo polufinale, u Belo Horizonteu.

8 - Samo je Jugoslavija više puta na meču zatresla mrežu Brazila u pobedi od 8:4, ali u prijateljskom meču 1934. godine, pa je ovo najteži poraz Brazila na velikim takmičenjima.

9 - Niko do sada nije postigao sedam golova u polufinalu Mundijala.

10 - Pobeda sa šest golova razlike najubedljivija je u istoriji mundijalskih polufinala.

11 - Samo jednom je jedna ekipa postigla sedam golova u nokaut fazi Mundijala, bila je to Austrija u pobjedi nad Švajcarskom sa 7:5 davne 1954. godine. Švajcarci su tada organizovali Mundijal, pa je Brazil postao drugi domaćin koji je primio sedam golova na meču pred svojom publikom.

12 - Pošto je Švajcarska bolje prošla sa pet datih golova, ovaj poraz Brazila najgori je za jednog domaćina Mundijala.

13 - Nemci su postigli pet golova za jedno poluvreme, čime su podsetili na 1974. godinu i pobedu Jugoslavije protiv Zaira (9:0, na poluvremenu 6:0) i Poljske protiv Haitija (7:0, na poluvremenu 5:0).

14 - Nikad niko nije za 29 minuta primio pet golova, Brazil je to uspeo na svom terenu. Jugoslavija je tek od 30. minuta protiv Zaira vodila sa 5:0 golom Dušana Bajevića.

15 - Tomas Miler je postao treći igrač posle slavnog Peruanca Teofiloa Kubiljasa i svog reprezentativnog kolege Miroslava Klosea koji je postigao bar pet golova na dva Mundijala.

16 - Nemačka je postigla četiri gola za šest minuta, što je apsolutni rekord mundijalskih polufinala

17 - Toni Kros je postigao dva gola za 69 sekundi, što do sada nikom nije uspelo

18 - Samo 179 sekundi prošlo je između drugog i četvrtog gola Nemaca

19 - Nemačka je na pauzi imala najveće vodstvo u istoriji svojih učešća na Mundijalima. Protiv Saudijske Arabije je 2002. imala 4:0 na poluvremenu, posle je usledio za sada još uvek neoboreni rekord sa 8:0.

20 - Nemačka je samo na utakmici protiv Brazila postigla dva gola više od Engleske na posljednja dva Mundijala

Izvor: Dnevni Avaz